http://karafarinanepardis.com

انجمن کار آفرینان اقتصاد مقاومتی پردیس مقالاتموانع پیشرفت بنگاه های کوچک و متوسط در اقتصاد ( SME ) ها
شناسه خبر :1665
شنبه, 22 فوریه 2020
332 بازدید
پ

به نام یگانه بی همتا نقش بنگاه های کوچک و متوسط در اقتصاد و بهره وری و اشتغال زایی کشورهای در حال توسعه ازاهمیت ویژه ای برخورداراست بدین لحاظ بررسی وضعیت و جایگاه و موقعیت تجاری و سود آوری آن به منظور بقا و خلق ارزش ازمواردمهم است. قبل از ارائه راهکار جهت نجات ازبحران […]


به نام یگانه بی همتا
نقش بنگاه های کوچک و متوسط در اقتصاد و بهره وری و اشتغال زایی کشورهای در حال توسعه ازاهمیت ویژه ای برخورداراست بدین لحاظ بررسی وضعیت و جایگاه و موقعیت تجاری و سود آوری آن به منظور بقا و خلق ارزش ازمواردمهم است.
قبل از ارائه راهکار جهت نجات ازبحران برای آشنایی بیشتر با موضوع در اینجا به چند دلیل شکست و ناکامی بنگاه های کوچک ( SME ) اقتصادی نام می بریم.

۱- برنامه‌ریزی ضعیف و نقش آن در شکست کسب و کار
یک برنامه کسب‌وکار خوب، سازمان را در جهت مناسب هدایت خواهد کرد. این موضوع شامل: بیانیه‌های مأموریت و چشم‌انداز، یک برنامه بازاریابی خوب، برنامه‌ریزی بهای تمام‌شده، نقاط ضعف و قوت و تحلیل بازار است.
بیشتربنگاه های کوچک ومتوسط به دلیل اینکه برنامه هایشان فروش محوراست شکست میخورندیک برنامه تجاری موثربایدپاسخگوی نیازمشتریان باشدوهرچه تجارت بیشترتوسعه یابدبه توجه بیشتری ازسوی مدیریت خودبه برنامه ریزی نیازمنداست.

۲- نبود تکنولوژی
در عصر دیجیتال، بدون استفاده از فناوری اطلاعات SME ‌ها با شکست کسب و کار روبه‌رو می‌شوند.
قابلیت‌هایی از قبیل رسانه های اجتماعی ، خدمات پردازش ابری، نرم افزارهای حسابداری، تجارت الکترونیک و ابزارهای تحلیلی داده‌ها می‌تواند کسب‌وکارها را قادر سازد تا به مشتری‌های جدیدی دست یابند.
در بعضی مواقع، ممکن است فناوری ناخواسته کنار گذاشته شود و آن زمانی است که هزینه لازم برای ایجاد این عناصر از طریق آموزش و نگهداری به‌درستی تخصیص یا آماده نشده باشد.

۳-عدم برنامه‌ریزی مالی
دلایل مختلفی وجود دارد که کسب‌وکارها مشکلات مدیریت مالی را تجربه میکنند. چند عامل تأثیرگذار بر SMEها عبارتند از: اُفت و فرود شدید سهام، شرایط اعتباری بسیار سخاوتمندانه و هدر رفتن پول نقد در محصولات و خدمات غیر سودآور مانند، اتومبیلهای لوکس، دفاتر لوکس، حقوق غیرمجاز و سایر موارد.
برای صاحبان SME ها بسیار مهم است که در جهت پایدار ماندن برخی از رشته‌های اصلی حسابداری مانند بودجه‎ریزی، سود و زیان و تحلیل نقطه سر به سر را بیاموزند.

۴-فرد محور بودن کسب‌وکار
بیشتر SMEها به یک قانون یک نفره یا یک نفر، بدون حمایت از ساختار مدیریت رسمی بستگی دارند. بسیاری از صاحبان کسب‌وکار، شرکت خود را بر اساس شخصیت خود بنا میکنند؛ این را باید همان سندرم «من تجارت هستم، تجارت من است» دانست.
ازاین‌رو، ایده‌های جدید و رهبری مؤثر در اجرا، دشوار میشود. بااین‌حال، آموزش و توسعه، گشودگی به ایده‌های جدید کسب‌وکار و به‌کارگیری مشاوران تخصصی مانند مشاوران منابع انسانی، مشاوران مالی و مشاوران قانونی، نتایج مثبتی را برای یک کسب‌وکار به همراه خواهند داشت.

۵-تمایل به پرداخت فوری
بیشتر صاحبان کسب‌وکار، خواهان پاداش فوری هستند؛ زیرا میخواهند سریع ثروتمند شوند. این زمانی است که پایداری یک کسب‌وکار نادیده گرفته‌شده باشد.
باید درک کرد که برای ساختن یک کسب‌وکار موفق، زمان لازم است. رم مطمئناً در یک روز ساخته نشده بود! از طمع و بی‎صبری خودداری کنید و توجه بیشتری به ساختن کسب‌وکار کنید تا از شکست کسب و کار جلوگیری نمایید.

۶-عدم برنامه‌ریزی جانشینی
یک برنامه جانشینی مناسب برای حفظ و پیشرفت یک SME بسیار مهم است. صاحبان کسب‌وکار باید مجموعه‌ای از جانشینان بالقوه را شناسایی کنند، سپس آنها را باتجربه و آموزش کافی برای هدایت کسب‌وکار آماده کنند. یک طرح جانشینی می‌تواند بسیار احساسی باشد؛ بنابراین توسعه این بخش با دقت بالا برای بقاء و جلوگیری از شکست کسب و کار در بازار رقابتی، امری ضروری است.

۷-نبود اهداف کمی و کیفی
حتی شرکت‌های کوچک و متوسط هم می‌توانند اهداف بزرگی داشته باشند. یک تشکیلات کسب‌وکار خوب، چه کوچک باشد چه بزرگ، باید اهداف واقع‌بینانه‌ای در محدوده ریسک‌ پذیری قابل‌قبول داشته باشد.
سازمانی که بدون هدف باشد هیچ مسیر مشخصی برای آینده ندارد. برای اطمینان از اینکه همه افراد سازمان با یکدیگر هم‌سو و هم‌نظر هستند، اهداف باید به تمام ذینفعان منتقل و برای آنها تعریف شود. این امر، بیش‌ازپیش انگیزه تیم را برای رسیدن به آن اهداف تقویت میکند.

۸-نبود مهارت‌های کارآفرینانه
نبود مهارت‌های کارآفرینی در مالک یک کسب‌وکار در مرحله استارتاپ، می‌تواند باعث شکست کسب و کار شود. ممکن است در دوره‌های رشد و بلوغ بعدی یک کسب‌و‌کار، زمانی که مهارت‌های اجرایی و مدیریتی بیشتری کسب‌شده و تجربه به‌دست‌آمده است، اینگونه نباشد. بااین‌حال، اهمیت دادن به مهارت‌های کارآفرینی در مراحل اولیه، امری ضروری است؛ درحالی‌که صرفاً تمرکز بر گسترش و کسب درآمد بیشتر است.

۹-مدیریت رشد ضعیف
همه مشاغل رشد میکنند، اما رشد کنترل نشده نیز اگر به‌درستی اداره نشود می‌تواند باعث شکست کسب و کار شود. اگرچه رشد از دیدگاه مالی اتفاق خوبی است، اگر برنامه رشد کسب‌وکار مناسبی در دست اجرا نباشد، مشکلات عدیده ای ایجاد میشود. حتی قبل از دستیابی به رشد باید یک برنامه رشد کسب‌وکار ایجاد شود. رشد موفق، به تیمهای حرفه ای، سیستم‌های قابل انعطاف مناسب و همچنین کنترل نیاز دارد.

۱۰-مقاومت در برابر تغییر
یشتر SME ها به این دلیل از بین میروند که با برنامه اصلی تجارت خود راحت هستند و نمی‌خواهند آن را با توجه به جریان فعلی تغییر دهند. سؤال «قدم بعدی چیست؟» همیشه باید در یک کسب‌وکار مطرح شود.
شرکت‌های کوچک و متوسط که مایل به تغییر نبوده و دچار عدم پذیرش‌شده‌اند در منطقه خطر باقی خواهند ماند. «تغییر» روشی است که از ابتدا تا انتها باید همیشه در صدر اقدامات و تصمیم گیری‌های یک SME باشد.

سخن آخر
میان بری برای موفقیت وجود ندارد. صاحبان کسب‌وکار برای پایداری تجارتی شکوفا در شرایط سخت و رقابتی فعلی ، باید با تیم خود به خوبی همکاری کنند.
صبر، مهمترین ویژگی برای ایجاد ثروت است؛ این بزرگترین دارایی تجاری است. منتظر زمان مناسب برای اقدام خود باشید. بگذارید کسب‌وکار شما به‌طور طبیعی رشد کند، نه با فشار آوردن بر بخت و اقبال خود.
آیا تاکنون در کسب‌ وکار خود شکست‌خورده‌اید؟ تا چه حد این عوامل را در شکست کسب و کار دخیل می‌دانید؟ لطفاً تجربه‌های خود را با مدیران کارآفرینی به اشتراک بگذارید

0/5 (0 Reviews)
پ
برچسب ها:
نظرات و تجربیات شما
نام:
ایمیل:
سایت شما:
* نظری شما:
قوانین ارسال نظر
قوانین ارسال نظر

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت < <دیوار خبر>>مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

× از من بپرسید