https://karafarinanepardis.com

انجمن کار آفرینان اقتصاد مقاومتی پردیس اخبار روزبررسی ظرفیت استفاده از رسانه ها برای آموزش
شناسه خبر :2089
چهارشنبه, 16 دسامبر 2020
201 بازدید
پ

محمود شریف : مدرس رسانه همانطور که در نوشتار پیشین اشاره شد در وضعیت و ساختار هر کشور و جامعه ای ، رسانه های جمعی به خصوص رسانه های خرد ( شبکه های اجتماعی و مجازی ) نقش مهمی در انتقال مطالب به مخاطبین خود برای جلب افکار عمومی بر عهده دارند، کارشناسان معتقدند که […]


محمود شریف : مدرس رسانه

همانطور که در نوشتار پیشین اشاره شد در وضعیت و ساختار هر کشور و جامعه ای ، رسانه های جمعی به خصوص رسانه های خرد ( شبکه های اجتماعی و مجازی ) نقش مهمی در انتقال مطالب به مخاطبین خود برای جلب افکار عمومی بر عهده دارند، کارشناسان معتقدند که ، رسانه ها ” هم گرم اند و هم سرد ” هستند و این بستگی به این دارد که امتداد حسی آن ها در انسان ادامه داشته باشد .

گفته شده است که کتاب ها ، رادیو ، سینما رسانه های گرم هستند و تلویزیون در شاخه رسانه های سرد قرار می گیرند.

در گروه بندی رسانه ها رادیو و تلویزیون ، مطبوعات ، اینترنت ، شبکه های اجتماعی و مجازی ، ماهواره ها و.. . قرار می گیرند که هر کدام از آنها برای مخاطبان خود ، کارکردی جداگانه ای دارند.

در زمانه ای که گستره وسیعی از رسانه های جمعی وجود دارند ، مخاطبان را از هر سو تحت نفوذ خود قرار داده اند و هر کدام در صدد هستند تا فضای بیشتری را به سوی خود جلب کنند، رسانه های صوتی و تصویری به خصوص رادیو وضعیتی خاص تری دارد .

اختراع رادیو در نخستین دهه قرن بیستم انقلابی بزرگ بود ، در روز های اول فعالیت این رسانه نو ظهور به عنوان یک وسیله سرگرمی به شمار می رفت، کارشناسان ارشد رسانه ای برای باورند که مدیران ورهبران جامعه به خصوص بخش سیاسی آن روزگار در جهان به مزایای صحبت مستقیم با مردم از طریق این رسانه پی بردند و تلاش کردند که این رسانه را برای تاثیر گذاری رفتارهای سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی از آن خود کنند.

با ورود و ظهور رسانه های جدید قابلیت های رسانه های سنتی روبه افول رفت تا جایی که خرده رسانه ها ( فضاهای مجازی ) جایگاه ویژه تری پیدا کردند.

در چنیین شرایطی اگر رسانه ای بتواند از قابلیت های خاص و عامی که رسانه های دیگر هم از آن بهره مند هستند ، نهایت استفاده را نمایند ، با اطمینان می توان گفت که با تلاش جدی جایگاه خود را در نظام نوین رسانه و ارتباطات بهبود خواهد داد ، قطعا لازمه این کار ، شناخت ویژگی ها و تمامی عناصری است که در این رسانه ها دخیل هستند .

باید اشاره کرد که وظایف یک رسانه برای جلب و جذب مخاطبان خود :

  • تولید و ساخت برنامه های مناسب ،
  • هماهنگی و همکاری با دیگر نهادها برای برقراری ارتباط
  • تلاش برای تاثیر گذاری نیروی انسانی خاص رسانه
  • تلاش برای گسترش نظام آموزشی عمومی
  • تامین ، تخصیص و توزیع مطالب در زمان های مناسب
  • تلاش برای تحت ثاثیر گذاردن مخاطبان خود
  • زمینه سازی برای بیان مطالب و موارد مورد نظر رسانه
  • ایجاد اعتماد و اطمینان برای مخاطبان خود
  • استفاده از زیبا شناختی رفتاری و گفتاری می باشد .

حال با بیان این مقدمه کوتاه به ” بررسی ظرفیت استفاده از رسانه ها برای آموزش ” در وضعیت فعلی به خصوص دورانی که ” ویروس کرونا ” کشور را در بر گرفته و به ناچار باید برای تقویت نظام آموزشی کشور در تمامی مقاطع تحصیلی و دانشگاهی و… از رسانه های جمعی به خوبی استفاده کرد.

البته در تاریخ رسانه اشاره دارد که از رادیو برای توسعه روستا ها ابتدا در کشور های غربی استفاده می شد و سپس در هندوستان برای ترویج و آبادانی و تقویت آگاهی روستائیان ، در اتحاد جماهیر شوروی سابق در استان تاجیکستان ( کشور تاجیکستان امروزی ) برای جلوگیری از فقر برای مردم این دیار و تقویت کشاورزی ، در آمریکای جنوبی برخی از کشور ها از جمله نیکاراگوئه در مقطع ابتدایی برای آموزش ریاضی و چند کشور دیگر برای آموزش از راه دور بهره برداری می شده است .

بررسی ها میدانی و اجرایی نشان می دهد که بی تعارف باید گفت که مسئولان ارشد و اجرایی کشورمان ( ایران ) حتی به این فکر نمی کردند که در چنیین شرایطی قرار بگیرند و برای این وضع فراگیری و بیماری ” کرونا ” در ” خانه ماند ” و باید آموزش های لازم را هم فراگرفت .

در سالهای گذشته شاید در دو دهه پیشین بود که در بخش های از تلویزیون ایران آموزش های صوتی و تصویری کار خود را آغاز کرد و در ساعتی از روز با وجود تلویزیون در کلاس های درس در مقطع تحصیلی راهنمایی برای کمک به معلمان برخی دروس تدریس می شد و این موضوع جدی و ادامه دار نبود ، اما یک تجربه برای رسانه ملی کشور تلقی می شد.

در چنین وضعیتی نا پایدار که ” در چه زمانی باید حضور فیزیکی ” برای تحصیل در سر کلاس حاضر شد و معلم هم مستقیم سخن بگوید ، امتحان ناموفقی در آغاز سال تحصیلی را شاهد بودیم ، مسئولان باید اصول وپروتوکل های بهداشتی را در چنین شرایطی فراهم کنند ، والدین باید اعتماد کنند و فرزندان خود را در این شرایط خاص راهی مراکز آموزشی کنند ، بی تردید همه در بوته آزمایش قرار گرفتند ! خانواده ها نگران از وضع موجود ، علی رغم تلاش مدیران ارشد کشور و تبلیغات انجام شده ، مسئولان مراکز آموزشی در سراسر کشور با کمبود های جدی دست و پنجه نرم می کردند !

باید چاره ای اندیشید ، تنها و بهترین ارتباط از راه دور رسانه ها بودند که امروزه جایگاه ویژه ای دارند و به نظر هم درست رسید که می توان از رادیو و تلویزیون ، اینترنت برای داشتن شبکه های آموزشی با مسئولیت مستقیم نهادهای آموزش و پرورش و آموزش عالی و… به عنوان رسانه های فراگیر به امر آموزش پرداخت .

کارشناسان رفتارهای اجتماعی و روان شناسان براین باورند که عدم حضور دانش آموزان و دانشجویان و… در مراکز و اجتماع می تواند در زندگی و آینده این نسل تاثیر مستقیمی داشته باشد ، ولی سلامت و پایداری زندگی و … امری واجب تلقی شد و براساس عقل و دستورات دینی نیز مراقبت از خود واجب اعلام شد ولی باید آموزش هم در کشور تعطیل نشود.

در چنینی وضعیتی رسانه ها به کمک آمدند و با ایجاد شبکه های مختلف برای مراکز آموزشی از جمله ” شبکه شاد ” آموزش از راه دور را تجربه کردند .

این رسانه و دیگر شبکه های آموزشی در آغاز با مشکلات جدی مواجه شدند ، از جمله نداشتن گوشی تلفن همراه برخی از دانش آموزان و عدم توانایی تهیه خانواده ها که از ابزار های اصلی این ارتباط است ، آموزش ندیدن معلمان و کادر های آموزشی ، آموزش ندیدن والدین برای همراهی و… روند آموزشی را کند کرد.

با راه اندازی این شبکه ها دانش آموزان و دانشجویان و… در طول زندگی خود تجارب بیشتری را به دست اوردند و می توان گفت که بهتر و با موفقیت بیشتری این بخش عظیم از جامعه قادر خواهند شد تا تجارب و ادرکات خود را افزایش دهند .

در این باره نبی مکرم اسلام حضرت محمد (ص) هم می فرمایند که ” التجربه فوق العلم ” ، تجربه بالاتر از دانش است .

به گزارش رییس مرکز برنامه ریزی ، نیروی انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش تعداد ۳۱۰ هزار و۴۶ کلاس درس ابتدایی، ۸۶ هزارو ۵۱۸ کلاس درس دوره متوسطه اول، ۱۵۰هزارو ۲۳۶ کلاس درس متوسطه دوم و ۱۲ هزارو ۴۴۳ کلاس درس آموزش و پرورش استثنایی در کشور وجود دارد.

همچنین باید گفت که در کشور هم ۱۰۷ هزارو ۱۷۱ مدرسه فعالیت می کنند و پیش دبستانی ها هم در ۲۱ هزارو ۷۰۲ مدرسه مشغول به تحصیل هستند.

این تعداد مدارس و کلاس ها پذیرای ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار دانش آموز هستند که با توجه به پهنه و پراکندگی جمعیت در کشور در دوره های مختلف ، شرایط آموزشی را در وضعیت موجود سخت و دشوار کرده است .

آمارها نشان می دهد که دو میلیون و ۵۶۹ دانشگاه در کشور وجود دارد که از این تعداد ۵۳۰ واحد سهم دانشگاه آزاد ، ۳۰۹ موسسه غیر انتفاعی ، ۱۷۰ مرکز فنی و حرفه ای ، ۴۶۶ مرکز پام نور ، ۹۵۳ واحد علمی و کاربردی ، ۱۴۱ دانشگاه دولتی در ۳۱ استان ثبت شده است که در این میان ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی مشغول به فراگیری آموزش هستند حال باید دریافت که کدام بستر و شبکه می تواند در چنین وسعتی کار آموزشی را دنبال کند ؟

قطعا شبکه ها با عدم پاسخگویی و سردرگمی برای فراگیرندگان مواجه شدند و بسیاری از اساتید در دانشگاه ها و یا مدارس توسط معلمان خود اقدام به ایجاد کانال های آموزشی و حضور غیاب و … کرده اند و شبکه های رسمی هم در کنار این امور را دنبال می کنند.

در یک تحقیقات میدانی بدون هر گونه جهبه گیری علیه سازمان و نهادی خاص در می یابیم که شبکه های آموزشی که در کشور بومی شدند و فعالیت می کنند با تقدیر از دست اندرکاران به نظر می رسد که بین سازمانهای مرتبط برای هم افزایی بیشتر اختلاف سلیقه حاکم شده و فراگیران را به سمت شبکه های خود ساز ( کانال های چند نفره ) هدایت کرده است .

درست است که سازمان های رسانه ای یکی از منابع قدرت در جوامع محسوب می شوند و اغلب جایگاه بروز تحول در فرهنگ ، آموزش ، خلق و خوی ، شیوه های زندگی ، هنجارها و… هستند ولی وضع موجود در کشور نیازمند تفاهم ، همبستگی و همکاری جدی در این زمینه دارد .

دستیابی به نیازهای گوناگون ، بایستی با استفاده از ابزارهای اندیشه و احساس ، اخبار و تبلیغ ، نشر و آگاهی دهی ، تاثیر در محیط پیرامون و… که در نتیجه با قانع سازی مخاطب به فصلی مشترک دست پیدا کنند و در نهایت به هدف عالی امور و کار برسند که در این راستا نهادها و سازمان ها و گروه های مختلف همواره باید تلاش داشته باشند با ترسیم برنامه ای دراز مدت نیاز مخاطب خود را تامین کنند.

ابعاد مدیریتی در توانمند سازی سازمان رسانه ای و تامین نیاز مخاطبان هشت بخش جدی شامل استراتژی ، خلاقیت ، تعاملات و ارتباطات ، هوشمندی رقابتی ، تکنولوژی ، منابع انسانی ، ساختار و فرهنگ کار می شود که برای کار جدی رسانه ای و دریافت مخاطبان عوامل نسبت به هم تقدم ندارند بلکه هدف اجرای امور جاری است .

از سوی دیگر تا دیروز گوشی ها ، تبلت و حتی وجود سیستم رایانه در منازل وسیله بازی و سرگرمی برای بسیاری از خانواده بود و حال با وضع موجود باید تغییر نگرش داد و از این وسایل به نحو مطلوب برای ارتقاء آموزش فرزندان و حتی والدین بهره برد.

به همین دلیل با انتخاب و استفاده مدبرانه و صحیح از رسانه های موجود در امر آموزش می توان امکانات بیشتری را در اختیار دانش آموزان ، دانشجویان و… قرار داد و از سوی دیگر باید محیط آموزشی را در منزل و یا دیگر محیط ها به وجود آورند که در آن شرایط ، یادگیری سریعتر، آسانتر، بهتر، با دوام تر و مؤثرتر صورت بگیرد.

رسانه های آموزشی چیز تازه و نوین در کشور ها و ایران نیستد ، بلکه از زمانی که آموزش شروع شده است، رسانه ها نیز وجود داشته اند، بی شک یکی از نخستین رسانه ها بیان معلم ، گچ و تخته سیاه بوده است و مدتی بعد عکس و سپس ضبط صوت، رادیو، فیلم، تلویزیون، ویدیو ، رایانه ، گوشی ها نوین ، تبلت و… جایی برای خود در جریان آموزش پیدا کردند، همچنین در این سال ها رسانه ها را وسایل کمک آموزشی سمعی و بصری نیز نام نهادند.

نتیجه می گیریم که :

نقش وسایل آموزشی، بیشتر در چگونگی انتقال مفاهیم به فراگیران در مقاطع مختلف تحصیلی نهفته است و انتقال بهتر و موثرترین مفاهیم نیز از مسائلی می باشد که باید مورد توجه مسئولان و دست اندر کاران امر آموزش در کشورقرار گیرد.

بی شک وجود انواع رسانه ها و کار کرد های آنها بستر بسیار مناسبی را برای ما فراهم کرده است که بتوانیم براساس نیازهای مخاطبین و گروه های فراگیر آموزش های لازم را با نظارت و اجرای دستورالعمل های دقیق ارایه کرد.

ایجاد تفکر ، ساختن مفاهیم ، ایجاد علاقه مندی در امر آموزش ، زیبا شناسی در رفتار های صوتی و تصویری ، استفاده مناسب از فضا ها ی شاد ، انتقال تجارب واقعی و حقیقی ، پیوستگی افکار در فرایند یادگیری ، توجه در توسعه رشد معنا ، انتقال سریع مفاهیم آموزشی ، تقویت تکاملی میزان یادگیری ها ، همکاری والدین در روند آموزش ها ، تقویت مفاهیم اعتقادی و اخلاقی و … عوامل بسیار مهمی هستند که باید مورد توجه صاحبان رسانه باشد و نهادهای و سازمان های مرتبط نیز توجه جدی داشته باشند.

این وضعیت ( وجود بیماری کرونا ) قطعا مقطعی خواهد بود ، اما دریافت های آموزشی و بهداشتی نیز با استفاد از ظرفیت های رسانه های جمعی با کار کردها ی مختلف و درست برای دست اندر کاران امر آموزش خاصه معلمان ، اساتید ، والدین ، دانش آموزان ، دانشجویان و… تجربه گرانبهایی به دنبال خواهد داشت که ظرفیت سازی برای تداوم استفاده از این وسایل برای روند آموزش در کشور می باشد.

0/5 (0 Reviews)
پ
برچسب ها:
نظرات و تجربیات شما
نام:
ایمیل:
سایت شما:
* نظری شما:
قوانین ارسال نظر
قوانین ارسال نظر

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت < <دیوار خبر>>مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

× از من بپرسید